loader image

Złoty jedną z najsłabszych walut świata Oto co może być dalej

Dolara kojarzymy głównie z zielonymi banknotami, choć wiele nominałów zawiera też sporo czarnych elementów. Produkuje się je nie z celulozy, a mieszanki bawełny, lnu i kilku innych surowców. Główna para walutowa EUR/USD w najbliższym czasie pozostanie pod dominacją wydarzeń w USA, podkreślają eksperci z ING Banku. Jednocześnie bardziej restrykcyjna polityka monetarna i utrzymujący się…

Trudno jest przewidzieć, jaka wartość będzie miała europejska waluta, gdyż żaden ekspert nie jest w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie. Tu pośrednio argumentów dla takich obaw dodała wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego z piątku. A uważa, że osłabienie złotego to właśnie splot wydarzeń (Białoruś, COVID-19, umocnienie dolara), które “nie są ani niezwykłe, ani groźne”. Rynek zrozumiał z tego, że interwencji nie będzie. Obecne zawirowania na rynku walutowym to efekt umocnienia dolara. Względem dolara przebity został w poniedziałek poziom 4,18 zł, niewidziany od maja 2020 r.

Jak kupować dolary?

Jeśli chcesz szybko, bezpiecznie i po dobrym kursie, to skorzystaj z kantoru banku, w którym masz konto. Bardzo dobrą ofertę na korzystne przewalutowanie ma Santander Bank Polska. Wymianę walut po kursie międzybankowym oferuje Revolut. Atrakcyjne kursy mają też kantory internetowe.

Zgodnie z globalnymi makromodelami i oczekiwaniami analityków Trading Economics na koniec marca para może osiągnąć poziom $1.09. W lipcu kurs EURUSD może spaść do $1.08, а na koniec roku — dо $1.07. Przy czym wzrost do górnej granicy kanału, prawdopodobnie, będzie bardzo zmienny – bycze impulsy zmienią imcopa się w korekty krótkoterminowe, po zakończeniu których ruch do góry będzie kontynuowany. Aktywne godziny handlowe – handel parą odbywa się całą dobę 5/2. Jest ona najbardziej aktywna w okresach sesji europejskiej oraz amerykańskiej. W tym czasie mają miejsce największe zakresy handlu i ruchy cen.

Polski złoty wykorzystał słabość dolara. Katalizatorem były dane o inflacji w USA

Patrząc na stopę bezrobocia, widzimy dokładnie odwrotne procesy. Amerykański rynek pokazuje ostatnio sporo danych sugerujących, że wcale tak źle nie będzie. Mamy techniczną recesję, ale coraz więcej mówi się o miękkim lądowaniu. 15000 bitcoin to usd Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych . Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.

Jeszcze w czerwcowej edycji prognoz walutowych większość rynkowych analityków zakładała, że na koniec 2022 roku kurs złotego nie przekroczy poziomu 4,60 zł, by w przyszłym roku obniżyć się do 4,50 zł. Już wtedy nie był to scenariusz zbyt optymistyczny. Zakładał bowiem, że kurs euro nie powróci do przedcovidowych wartości (czyli poniżej 4,35 zł) w całym horyzoncie prognozy. Ponieważ parą często się handluje, stworzenie prognozy jej kursu w perspektywie długoterminowej może być dość skomplikowanym zadaniem. Kurs euro do dolara USA zależy od różnicy stóp procentowych, inflacji, poziomu bezrobocia, handlu, przepływu kapitału dla kursów walutowych.

prognoza kurs dolara

Tymczasem istotnych powodów do optymizmu w kwestii sytuacji w polskiej gospodarce raczej nie ma, zważywszy na rozczarowujący… Dawno nie było tak spokojnego początku tygodnia w notowaniach walut. Przedział zmian kursu euro w poniedziałek i wtorek nie przekroczył dwóch groszy, a notowania euro przyklejone są do 4,70 zł. W efekcie USD/PLN nie może oderwać się od 4,60. Notowania złotego względem euro i dolara Oznacza to, że dolar kosztuje tyle samo ile w apogeum wyprzedaży złotego po inwazji Rosji na Ukrainę i 25 groszy mniej aniżeli w lipcowym szczycie wszech czasów. Spodziewamy się, że letnia stabilizacja to przystanek przed dalszym odrabianiem strat przez złotego.

S&P 500 zamknął się najwyżej od 9 czerwca zbliżając się do… Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o podwyżce stóp o 50 pb z -0,5 pp. do zera. Podwyżka jest większa niż wynikało z zapowiedzi EBC przed miesiąca – wtedy anonsowano podniesienie stóp o… Od marca Fed podniósł stopy o 225 punktów bazowych, czyli tyle samo ile w całym ostatnim cyklu. Wówczas po 2015 roku amerykańska instytucja potrzebowała na to pełnych trzech lat. Na rynek ponownie wraca zasada, że złe dane makro to dobre dane dla Wall Street.

Kursy walut w obliczu złych danych PMI. Recesyjne sygnały z przemysłu

Notowania USD/PLN wczoraj zakończyły sesję neutralnie, w rejonie 4,60. Blisko tego poziomu poruszają się także dzisiaj rano, delikatnie zwyżkując. Analogiczna sytuacja ma miejsce na wykresie EUR/PLN.

Jaką walutę opłaca się teraz kupić?

Najlepiej w waluty nazywane bezpiecznymi przystaniami, jak wspominany już dolar amerykański, euro, frank szwajcarski i funt brytyjski. Wszystko dlatego, że są mniej narażone na spadek wartości niż waluty egzotyczne, do których grona zalicza się także złotówkę.

Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę. Wszystko, co warto wiedzieć o naszym portalu. Przeglądaj najnowsze wiadomości z rynku, najciekawsze artykuły i najważniejsze ogłoszenia. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Druga waluta dla sprzedaży). Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Pierwsza waluta dla sprzedaży).

MFW podnosi prognozy inflacji. Perspektywy “ponure i niepewne”

Po wakacyjnym rajdzie dolara, który w lipcu po raz pierwszy od 20 lat na chwilę zrównał się wartością z euro, analitycy musieli zrewidować swoje nastawienie wobec amerykańskiej waluty. Choć jednak prognozy dla kursu EUR/USD uległy istotnemu obniżeniu, to większość rynkowych prognostów nadal zakłada, że w kolejnych kwartałach czeka nas osłabienie dolara wobec euro. Patrząc na historyczną sprawdzalność tych projekcji, należy do nich podchodzić ze sporą dawką sceptycyzmu. Nawet gdyby miały się one sprawdzić, to „zielony” na polskim rynku ma kosztować ponad 4 zł w całym horyzoncie prognozy. Niedowartościowanie złotego wobec euro według naszych szacunków pozostaje wysokie.

„Pomimo rozpoczęcia zwykle spokojniejszego okresu letniego na rynku utrzymuje się również stosunkowo duża zmienność – bardzo widoczna na parach ze złotym. „Kwestią, która w ostatnim czasie wyjątkowo mocno wpływa na kursy walut, jest sytuacja na rynku energetycznym i przełożenie jej na perspektywy gospodarcze. W kolejnych tygodniach to ona powinna mieć kluczowe znaczenie, szczególnie że kończy się intensywny okres posiedzeń banków centralnych” – dodaje.

prognoza kurs dolara

Rynek wycenia, że dojdzie do zakończenia cyklu podwyżek przez Fed w tym roku i obniżki w roku przyszłym. Czy tym śladem pójdą inne banki centralne, także NBP? Trzecia kolejna „duża” podwyżka stóp procentowych w USA…

Kurs franka 9 sierpnia powyżej 4,8 zł

Kurs EUR/USD Stosunek walut Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, dwóch największych gospodarek świata. Tym sposobem ważne wiadomości ekonomiczne oraz polityczne z UE i USA bezpośrednio wpływają na kurs EUR/USD. Pomoc antykoronawirusową rynek “niespodziewanie” odebrał pozytywnie. Zdaniem inwestorów EBC pokazał, że robi wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec krachowi spółek i zachować miejsca pracy. Eksperci The Economy Forecast Agency wciąż z pesymizmem patrzą na przyszłość EURUSD. W 2025 roku kurs ledwo przekroczy $1, a w 2026 para nie podniesie się powyżej $1.

Czy w Turcji są pająki?

Pająki Turcji, araneofauna Turcji – ogół taksonów pajęczaków z rzędu pająków, których występowanie stwierdzono na terenie Turcji. Według listy pająków z 2005 roku autorstwa Aydına Topçu, Hakaan Demira i Osmana Seyyar w Turcji stwierdzono 613 gatunków z 43 rodzin.

W efekcie EUR/PLN podbił nad 4,75, CHF/PLN powyżej 4,85 zł, a USD/PLN do 4,70. Kurs EUR/PLN powraca nad kluczowe pułapy Ostatni, wyraźny skok wartości złotego wyparował, a dolar znów wyrósł na najbardziej pożądaną walutę. Jego status dziś wieczorem przejdzie próbę real brazylijski pod postacią posiedzenia Fed. Oczekujemy kolejnej ostrej podwyżki o 75 punktów bazowych. Część rynku licząca, że amerykański bank centralny wyraźnie złagodzi swoje nastawianie, może poczuć się rozczarowana. Choć wzrost PKB będzie hamować, to tu i teraz…

Na rewersie przedstawione są sylwetki ojców założycieli i prezydentów Stanów Zjednoczonych. Awersy zawierają wizerunki okolicznościowe, posiadłość Monticello czy chociażby pieczęć prezydenta USA. Banknoty dostępne są w nominałach o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Także tu na awersie znajdziemy prezydentów i ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Na przestrzeni lat wygląd banknotów dolara amerykańskiego ulegał znaczącym zmianom.

Nad światem wisi widmo kryzysu. Co czeka złotego?

Stopa bezrobocia zdołała zejść do 3,5% z poziomu 3,6%, a tempo wzrostu płac pozostało na bardzo wysokim poziomie 5,2%. Prognoza analityków Ebury na koniec 2022 roku zakłada spadek pary USD/PLN do ceny 4,30 zł, która ostatni raz była na przełomie maja i czerwca br. Wpływ na dolara amerykańskiego będą miały kolejne decyzje podejmowane przez Fed.

Również dzisiejsza sesja na giełdach Azji i Oceanii miała niejednoznaczny przebieg (Hang… Stopy procentowe w USA idą w górę o 0,75 pp. Jednocześnie FED powoli zmienia retorykę i zaczyna zwracać szczególną uwagę na spowolnienie gospodarcze.

Zmniejszyły się szanse na bardzo agresywne działanie ze strony Rezerwy Federalnej, co umocniło niemal wszystkie waluty na rynku w stosunku do dolara. Nieco oddechu na europejskim rynku dodało również wznowienie dostaw gazu z Rosji do Europy. Na ten moment pozycja walut europejskich nie wygląda źle, ale niestety wiele sygnałów wskazuje, że spowolnienie czy nawet recesja może pojawić się nawet u nas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *